03-02-2018

III Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju"

III Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Bezpieczeństwo energetyczne - filary
i perspektywa rozwoju"

16-17 kwietnia 2018 r.

Katedra Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Studenckie Koło Naukowe „Eurointegracja” serdecznie zapraszają do udziału w III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, która odbędzie się 16-17 kwietnia br. na Politechnice Rzeszowskiej.

Celem III edycji konferencji jest kontynuacja dyskusji naukowej i eksperckiej (rozpoczętej w 2016 r.) z udziałem przedstawicieli środowisk: akademickich, eksperckich, administracji publicznej oraz branży energetycznej. Podczas paneli plenarnych poruszone zostaną zagadnienia odnoszące się do województwa podkarpackiego, które odgrywa strategiczną rolę w zakresie dostaw gazu ziemnego na Ukrainę. Z tego względu zasadne jest podjęcie dyskusji dotyczącej roli: terminalu LNG, projektu Baltic Pipe, polskich i ukraińskich magazynów gazu ziemnego, a także rozbudowy infrastruktury energetycznej.

Przewiduje się w panelach plenarnych dyskusję nad kształtem rozwoju projektu elektromobilności oraz wzmacnianiu pozycji konkurencyjnej polskich firm na rynkach krajowym oraz zagranicznym. Istotne jest również pytanie o rozwój elektromobilności w skali lokalnej. Łączy się on z elektroenergetyką, sektorem IT oraz rozbudową infrastruktury energetycznej i magazynowaniem energii (pojemnością baterii, ogniwa, wodór). Pojawiające się regulacje prawne związane z elektromobilnością stawiają kolejne wyzwania nie tylko przed branżą energetyczną, administracją publiczną (także lokalnie), ale również sektorem naftowym, gdyż pojawia się pytanie o jego przyszłość oraz kierunki rozwoju transformacji energetycznej. W jaki sposób będzie rozwijał się produkt samochodu elektrycznego? Jakie zastosowanie w ramach elektromobilności będzie miał wodór? Czy ogniwa paliwowe staną się nową ropą przyszłości?

Natomiast podczas paneli tematycznych przewiduje się podjęcie tematyki związanej z: bezpieczeństwem energetycznym, efektywnością energetyczną, wykorzystaniem nowych materiałów w branży budowlanej, transformacją energetyczną, rynkiem energii, polskimi kompetencjami w sektorze usług energetycznych, przyszłością paliw kopalnych (węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny), rolą metanu w bilansie energetycznym, odnawialnymi źródłami energii, elektroenergetyką, nowymi technologiami, digitalizacją sektora energii oraz elektromobilnością.

Konferencja została objęta honorowym patronatem: Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Cyfryzacji, Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, Prezydenta Miasta Rzeszowa, Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Rektora Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.

Patronat medialny udzieliły: Rzeczpospolita, TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Centrum Informacji Rynku Energii (cire.pl), BiznesAlert.pl, Energetyka24, „Nowa Energia”, „Napędy i Sterowanie”, Gazeta Codzienna „Nowiny”, Gazeta Politechniki, WysokieNapiecie.pl, Euractiv.pl, GlobEnergia.pl GospodarkaPodkarpacka.pl, „Energia i Recykling”, „Energetyka”, Grupa medialna Rzeszownazywo.pl, Akademickie Radio Centrum,  Wiadomości Naftowe i Gazownicze, Mój Rzeszów - Portal miejski. Sponsorzy wspierający: Geotermia Mazowiecka, Asseco Poland oraz Fakro.

Po zakończeniu konferencji prelegenci będą mieli możliwość opublikowania artykułów naukowych (pod warunkiem uzyskania pozytywnych recenzji) w: monografii wieloautorskiej (20 pkt – zaproszeni zostaną wybrani uczestnicy), w kwartalniku naukowo-politycznym „Sprawy Międzynarodowe” (12 pkt), w czasopiśmie naukowym „Polityka i Społeczeństwo” (9 pkt), w „Zeszytach Naukowych Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk” (9 pkt), w czasopiśmie naukowym „Technika Poszukiwań Geologicznych, Geotermia, Zrównoważony Rozwój” (6 pkt) oraz w czasopiśmie naukowym „Energy Policy Studies”. Referat na Konferencję można zgłosić do 19 marca 2018 r. Udział pracowników Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza jest bezpłatny.

Strona internetowa Konferencji

dr Mariusz Ruszel